Rumunsko

Dunaj

Jen při vyslovení jména této řeky se člověka zmocňuje zvláštní pocit. Je to tentýž pocit, který zažívá vždy, když stanu na jeho březích. Dunaj je nádherná řeka, která vás dokáže potěšit, ze které jde někdy i strach a která vás dokáže snadno zabít.

Každý, kdo se dostane k Dunaji na ryby poprvé, je zaskočen mohutností řeky a silou jejího proudu. Rybařina jakéhokoli druhu je tu proto jiná než na jiných řekách. Dunaj patří pravděpodobně mezi nejlepší lokalita k lovu kapitálních sumců, jinde pravděpodobně dokážete chytit větší kusy, ale co se množství úlovků je jasná jednička. Většina chycených ryb se vrací zpátky do vody a i když je zde opravdu velký rybářský tlak na počtu ani velikosti lovených ryb to znát není. Není problém ulovit rybu okolo 70kg. Hmotnostní přírůstky jsou tu opravdu neuvěřitelné i ryby přes 2m dokáží s nadbytkem potravy přidat 10kg na váze ročně.Na Dunaji lze sumce lovit několika obvyklými, ale i méně obvyklými metodami.

Lov na pelety - aktuálně nejpoužívanější a prakticky nejjednodušší způsob rybolovu a i když na ně chytají všichni jsou pelety extrémně oblíbenou technikou. Systém rybaření je totožný jako při lovu kaprů - jen používáte větší háčky, olova a silnější šňůry. Při tomto způsobu rybaření jsou vcelku obvyklé úlovky velkých kaprů kterým 5 pelet na návazci nedělá žádný problém.

Lov na bójku - Použivájí se pruty 2,4 - 3,3m s vrhací zátěží 200-500g, šňůry o nosnosti 60kg a více a klasické navijáky či multiplikátory. Prut se dává do sumcového stojanu/vidličky - došponuje a připne rolnička nebo signalizátor. Tak kde je to povoleno mohou být bójky 25m od břehu proto lze použít i kratší pruty.Loví se většinou na karase nebo cejny ale možné použít i kapry atd.

Lov na vábničku - lov z lodě s použitím echolotu a sumcové vábničky. Používají se kratší pruty 2,1-2,4m se zátěží 200-400g. Jako nástrahu se používají ryby nebo rousnice.

Lov na dně - Další zajímavý způsob, chytání sumců je lov na krtonožku, chytá se s nimi na těžko, s jedním větším háčkem,delším návazcem a olovem. Krtonožka žije v bahnitých močálech a po domluvě není problém obstarat u místních občanů. Místní sumci si na tuto nástrahu zvykli a rádi jí vyhledávají.

Candáti a jejich lov na Dunaji


Candát se loví na Dunaji zcela běžně. Bez ohledu na atraktivitu této lokality k lovu sumců, je pravdou že daleko víc se zde chytá candát.Přívlač - s umělými nástrahami je díky obrovským hloubkám použitelná prakticky jen v době tření, mimo toto období se používá buď lov na těžko nebo vertikální přívlač s umělými nebo přirozenými nástrahami. Ideální pro přívlač jsou kratší 1,6-2,1m dlouhé pruty (klasické vláčáky v délce 2,4-2,7m jsou příliš těžké a po týdenním lovu je nebudete chtít vidět), s vrhací zátěží zhruba 30g - takový model lze použít i na gumy i na vertikální vláčku s rybičkou. Nezbytným doplňkem je pletená šňůra o průměru 0,06-0,12mm její vlastnosti oceníte hlavně při lovu v hloubkách - na 30m hloubce není záběr při lovu s klasickým vlascem téměř patrný.

Lov na těžko - jednoduchý a efektivní způsob lovu na který se v největší míře používají 3,3-3,9m dlouhé feederové pruty. Naviják s tenkou pletenou šňůrou, olůvko o hmotnosti 30-50g (běžně se chytá v hloubce 30m a více) a větší jednoháčky (Mustad 496 2/0-4/0). Hejno candátů je třeba lokalizovat echolotem případně střídat místa než najdete aktivní ryby - při 3 nahozených prutech a hodině bez záběru měním zásadním způsobem lovné místo. Zvlášť v podzimních měsících je prakticky jisté že během dne trefíte s touto sestavou minimálně jednoho sumce !

Plavaná - lov candátů s živou rybičkou a zhruba 10g splávkem je dle mích zkušeností nejlepší, ale kupodivu nejméně používaný. Ideálním prutem je Match či Bolo prut s délkou do 5m, vlascem 0.20mm a větším jednoháčkem. Rybička umístěná zhruba 1m nade dnem je pro cándáty zcela neodolatelná.

Troling - přívlač s woblery za jedoucí lodí je výborná od června do září a není nic neobvyklého když místo vytoužených candátů taháte sumce za sumcem. ¨Pro troling jsou vhodné tužší pruty se zátěží 40-60g.

Lov kaprů

Na řece se dá nachytat velké množství, krásných a bojovných kaprů. Kapři se dají chytat prakticky na vše, ale dobře fungují rousnice, kukuřice a pelety. Kapři se dají chytat skoro po celý rok.

Kapři se rádi zdržují v blízkosti travních porostu, které jsou na Dunaji ve velkém množství. A tak není problém kapry vyhledat. Při lovu kaprů se vyplatí hodně a často krmit, musíte počítat s velkou obsádkou bílé ryby, která dokáže zakrmené místo, během chvíle vyluxovat a také chce počítat s velkým proudem vody a tomu přizpůsobit taktiku vnazení.

Loading..
Loading..
Loading..
Loading..