Španělsko - Ebro

Ebro

je řeka na severovýchodě Španělska, jedna z nejdelších a nejvýznamnějších řek na Pyrenejském poloostrově. Ebro protéká čtyřmi španělskými společenstvími (Kastilie a León, La Rioja, Aragonie a Katalánsko) a v jejím povodí leží další dvě (Kantábrie, Navarra). Délka řeky je 928 km. Plocha povodí měří 86 800 km².

Průběh toku řeky Ebro

Ebro pramení na jižních svazích Kantabrijského pohoří a na horním toku protíná v hluboké dolině severovýchodní část Starokastilské vrchoviny. Na středním toku protéká Ebro Aragonskou rovinou, kde se koryto místy dělí na jednotlivá ramena. Na části dolního toku řadou úzkých členitých soutěsek protéká skrze výběžky Katalánského pohoří, pod nimiž vtéká do přímořské roviny. Do Středozemního moře se vlévá deltou Ebro o rozloze přibližně 250 km², jíž řeka protéká v napřímeném regulovaném korytě, jehož břehy jsou lemovány hrázemi.

Průtok řeky Ebro

Nejvyšších vodních stavů dosahuje Ebro v zimě a na jaře, kdy voda může stoupat o 4 až 6 m. V létě a na podzim je stav vody nízký, i v tomto období může však docházet k náhlým povodním způsobeným dešti. Průměrný průtok vody na dolním toku u města Tortosa činí přibližně 618 m³/s, maximální až 8000 m³/s. V dobách extrémního sucha klesá voda v horní nádrží Mequinenza až o 20m, na spodních nádržích řeky Ebro je pohyb hladiny minimální a dosahuje rozpětí max. 1m.

Využití řeky Ebro

V Aragonské rovině se od řeky Ebro oddělují zavlažovací kanály (Aragonský, Tauste). V údolí řeky Ebro je zavlažováno území o rozloze přibližně 10000 km². Vodní doprava je možná do Zaragozy. Na řece Ebro byly vybudovány vodní elektrárny (Mequinenza, Flix),Ebro slouží i jako zásobárna vody pro jadernou elektrárnu ve Flixu. Leží na ní města Miranda de Ebro, Logroño, Zaragoza, Tortosa..atd.

Ebro samotné je v posledních 20 letech jednou z nejnavštěvovanějších evropských rybářských lokalit - loví se zde sumec, kapr, candát, okoub, black bass....Candát

Pravděpodobně nejlovenější ryba na Ebru. Bez ohledu na atraktivitu této lokality k lovu sumců, je pravdou že daleko víc se zde chytá candát. V době tření, v měsících březen a duben se loví na klasickou přívlač s umělými nástrahami a na vodě jsou denně tisíce lidí - v tuto dobu není problém nachytat i několik desítek candátů v délce 40-90cm za den. Mnozí kteří vidí poprvé takovéto šílenství kroutí hlavou a nechápou jak to může populace candáta přežít. Candát na rozdíl od jiných druhů se na Ebru loví téměř výhradně pro maso, a i když z vody denně zmizí stovky a tisíce kusů, není to tady vůbec znát. Candát se ve Španělsku díky ideálním klimatickým podmínkám vytírá 2x do roka a jsou měsíce kdy nezavadíte o nástražní rybičku - voda je naprosto přeplněna candáty o velikosti několika centimetrů.

Přívlač s umělými nástrahami je na horní přehradě díky obrovským hloubkám použitelná prakticky jen v době tření, mimo toto období se používá buď lov na těžko nebo vertikální přívlač s umělými nebo přirozenými nastráhami. Na spodní přehradě je s ohledem na menší průměrnou hloubku přívlač možná téměř celoročně - díky velkému množství zatopených stromů se jedná o náročný nicméně efektivní způsob lovu této ryby. Ideální pro přívlač jsou kratší 1,6-2,1m dlouhé pruty (klasické vláčáky v délce 2,4-2,7m jsou příliš těžké a po týdenním lovu je nebudete chtít vidět), s vrhací zátěží zhruba 30g - takový model lze použít i na gumy i na vertikální vláčku s rybičkou. Nezbytným doplňkem je pletená šňůra o průměru 0,06-0,12mm její vlastnosti oceníte hlavně při lovu v hloubkách - na 30m hloubce není záběr při lovu s klasickým vlascem téměř patrný.

Plavaná - lov candátů s živou rybičkou a zhruba 10g splávkem je dle mích zkušeností nejlepší, ale kupodivu nejméně používaný. Ideálním prutem je Match či Bolo prut s délkou do 5m, vlascem 0.20mm a větším jednoháčkem. Rybička umístěná zhruba 1m nade dnem je pro cándáty zcela neodolatelná.

Troling - přívlač s woblery za jedoucí lodí je výborná od června do září a není nic neobvyklého když místo vytoužených candátů taháte sumce za sumcem. ¨Pro troling jsou vhodné tužší pruty se zátěží 40-60g.

Lov na těžko - jednoduchý a efektivní způsob lovu na který se v největší míře používají 3,3-3,9m dlouhé feederové pruty. Naviják s tenkou pletenou šňůrou, olůvko o hmotnosti 30-50g (běžně se chytá v hloubce 30m a více) a větší jednoháčky (Mustad 496 2/0-4/0). Hejno candátů je třeba lokalizovat echolotem případně střídat místa než najdete aktivní ryby - při 3 nahozených prutech a hodině bez záběru měním zásadním způsobem lovné místo. Zvlášť v podzimních měsících je prakticky jisté že během dne trefíte s touto sestavou minimálně jednoho sumce !!


Pokud si nejste jisti s výběrem vybavení pro konkrétní způsob lovu, nebo máte ohledně lovu na řece Ebro jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat a mi vám doporučíme vše potřebné.Blackbass

Okouni černí zde sice nedorostli do velikosti známé z Amerických soutěží, ale při hmotnosti okolo 3kg a délce 60cm je souboj s ním nezapomenutelným zážitkem - díky celoročnímu hájení je jeho populace ve střední přehradě opravdu početná. Nejvyšší aktivity dosahuje v období nejteplejších měsíců 5-9 a je skvělým doplňem při lovu sumců a kaprů, kteří ve velkých vedrech přijímají potravu pouze přes noc.Kapr

Neuvěřitelné množství kaprů brázdících vody těchto španělských přehrad, lákají každoročně rybáře z celého světa na přehrady Riba Roja a Mequinenza. ryby dosahují délky běžně více než 1m a hmotnosti přes 20kg. Každý rok jsou v několika případech hlášena monstra přes 30kg. Chytají se na klasické kaprové montáže i vybavení, základem je kapry ukrmit - jen tak že na jeden prut skrmíte nejméně 10kg za den se dokážete dostat přes magickou hranici 20kg. Může se to zdát přehnané, ale množství kaprů od 6 do 15kg je takové že sežerou prakticky vše. Nejpoužívanější jsou obvyklé Halibut pelety - ty si sebou nevozte - kupte je přímo na místě - kukuřice a psí žrádlo frolig. Boilie je prakticky neúčinné.

Vybavení k lovu kaprů - Ideální jsou klasické kaprové pruty 3,6-3,9m s gramáží 2,75-3,5lb, vlasec minimálně 0,30mm, optimální je 0,35mm - až zapřáhnete ponorku s ocasní ploutví o šířce 30cm, pochopíte že to není vůbec přehnané. S ohledem na neuvěřitelné množství škeble zebrové je dobré používat šokovku s nějakého odolnějšího materiálu nebo šňůru s olověným jádrem - jinak o více něž polovinu ryb přijdete. Nezbytným doplňkem je pochopitelně kaprový podběrák, alespoň s metrovými rameny.


Ideální je noční lov v letních měsících kdy kapři žerou doslova na hod, v zimních měsících v závěru a začátkem roku se chytá méně, ale o to větších ryb.

Pokud si nejste jisti s výběrem vybavení pro konkrétní způsob lovu, nebo máte ohledně lovu na řece Ebro jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat a mi vám doporučíme vše potřebné.Sumec

Ebro je pravděpodobně nejlepší lokalita k lovu kapitálních sumců, jinde pravděpodobně dokážete chytit větší kusy, ale co se množství úlovků s délkou přes 2m týče je řeka Ebro jasná jednička. Většina chycených ryb se vrací zpátky do vody a i když je zde opravdu velký rybářský tlak na počtu ani velikosti lovených ryb to znát není. Úlovky okolo 180cm jsou zcela běžné a díky rozšířenému lovu na pelety není problém ulovit rybu této velikosti s váhou okolo 50kg. Hmotnostní přírůstky jsou tu opravdu neuvěřitelné i ryby přes 2m dokáží s nadbytkem potravy přidat 10kg na váze ročně. Pokud se sumcům budete věnovat je ryba přes 2m téměř jistotou - momentální zdokuntovaný rekord je cca. 112kg - foto této ryby dnes najdete v téměř každém obchodě a restaraci v Mequinenze. Horní váhová kategorie průměrných kusů se zvedá prakticky každý rok.


Na řece Ebro lze sumce lovit několika obvyklými, ale i méně známými metodami.


Lov na pelety - aktuálně nejpoužívanější a prakticky nejjednodušší způsob rybolovu. Díky legislativním změnám je téměř nemožné lovit na nástražní ryby a i když na ně chytají všichni jsou pelety extrémně oblíbenou technikou. Systém rybaření je totožný jako při lovu kaprů - jen používáte větší háčky, olova a silnější šňůry. Při tomto způsobu rybaření jsou vcelku obvyklé úlovky velkých kaprů kterým 5 pelet na návazci nedělá žádný problém. Výbava - Sumcové pruty o délce cc. 3m s vrhací zátěží 300-500g, olova o váze 300-600g (dle vzdálenosti a síly proudu), jednoháčky 3/0-5/0, šňůry o nosnosti 60kg více. Chytá se s dotaženou brzdou a prutem postaveným kolmo v sumcové vidličce. Pokud dokážete sumce rozkrmit - v některých místech se tato ryba sdržuje v obrovských hejnech a udržet na vašem místě není problém nachytat i několik desítek kusů denně. Lov na pelety má svá specifika a funguje na některých místech přehrad - Ebro(oblast Chiprany), řeka Segre,Cinca a Mataraňa s hloubkou do 15m při teplotách vody od 20°C.

Lov na hlavu z candáta - s ohledem na zákaz používání živých i mrtvých ryb zakázaný nicméně neskutečně efektivní způsob rybolovu - jeho největší výhodou je že není tak jako lov na pelety limitován teplotou vody - funguje celoročně!! Vybavení je stejné jako u lovu na pelety jen místo návazce s jednoháčkem použijete 2 trojháčky. Lov na candátí hlavy je stejně jako peleta španělská specialita - jinde je téměř neúčinný - je to dáno tím že candáti jejichž lov je prováděn skutečně stylem chytni a sněz jsou filetovány přímo u vody a tyto zbytky již řadu let končí ve vodě jezera - sumci si za léta zvykly na snadný přísun kvalitní stravy a tuto nástrahu vysloveně vyhledávají. Na rozdíl třeba od pelet funguje lov na hlavy kdekoli bez rozdílu hloubky či teploty. Lze chytat v létě i v zimě na hloubce 5, ale i 35m.

Lov na vábničku - lov z lodě s použitím echolotu a sumcové vábničky. Používají se kratší pruty 2,1-2,4m se zátěží 200-400g. Jako nástrahu se používají všeobecně zakázané ryby nebo rousnice. Vzhledem k tomu že se vábí ráno a v noci kdy je pravděpodobnost kontrol malá - používají se ryby zcela běžně.

Lov na bójku - v některých částech povolený a jinde zakázaný (horní přehrada) způsob rybolovu. Použivájí se pruty 2,4 - 3,3m s vrhací zátěží 200-500g, šňůry o nosnosti 60kg a více a klasické navijáky či multiplikátory. Prut se dává do sumcového stojanu/vidličky - došponuje a připne rolnička nebo signalizátor. Tak kde je to povoleno mohou být bójky 25m od břehu proto lze použít i kratší pruty.

Pokud si nejste jisti s výběrem vybavení pro konkrétní způsob lovu neváhejte nás kontaktovat a mi vám doporučíme vše potřebné.

Loading..
Loading..
Loading..
Loading..
Loading..
Loading..
Loading..
Loading..
Loading..