Vastervik

Švédsko je pro rybáře velice atraktivní země, která nabízí bezpočet možností rybářského vyžití. Nádherná příroda a velice dobře zarybněné jezera a řeky, jsou každým rokem lákadlem pro velké množství rybářů a jejich rodin, které zde vyhledávají sběr hub, brusinek a hlavně cyklistyku.

Rybaření ve Švédsku není součástí švédského všeobecného práva užívání přírody, (Allemansrätten - The Right of Public Access) a na většině jezer a řek je nutný rybářský lístek. Jednotlivými pravidly může být dále upravena např. i minimální délka úlovku, množství chycených ryb, použití soukromých vod, které nejsou součástí povolenky atd.

Vždy se rovněž vyplatí zjistit, zda v daném (konkrétním) místě není chytání ryb omezeno (např. někdy to bývá při ústí některých řek, jako např. u řeky Dalälven). V některých lokalitách nejsou rovněž povoleny některé způsoby lovu ryb, existují i různá časová omezení. Obvykle to ale bývá uvedeno na povolonce pro daný revír.

Västervik leží ve střední části souostroví, které lemuje východošvédské pobřeží jižně od Stockholmu. Více než 4.500 ostrovů vytváří ideální podmínky, pro život zdejších štik, okounů a mořských pstruhů.

Zřejmě nejvyhledávanějšími lovenými druhy jsou štika, okoun, candát, losos, mořský pstruh, pstruh obecný a lipan. Na dravce, kteří zde obývají v hojných počtech řeky, jezera i moře (protože moře zde má velice nízkou salanitu), je nejčastěji využivaná přívlač s umělými nástrahami: woblery, třpytky, twistry.... Pstruhy obecné a lipany můžeme lovit na drobnějších říčkách, ale vyjímkou nejsou ani trofejní jedinci na velkých jezerech.

K lovu lososovitých ryb používáme nejčastěji muškařskou výbavu, ale i jemná přívlač zde má své místo. Losos je ve Švédsku a přilehlých státech považován za královskou rybu, a proto je jeho ulovení bráno za vrchol rybářského umu. Chytá se v době tahu do míst tření v řekách, v období srpna až konce října. Nejčastější nástrahou bývají různé provedení streamrů. Často se potkáme také s tím, že můžeme lovit všechny tyto druhy ryb na jedné lokalitě. Vše je většinou závislé jen od rybářského vybavení a oblíbeného způsobu lovu každého jednotlivce.

Loading..
Loading..