Jezero Vänern (největší ve Švédsku a třetí největší v Evropě) severně od Göteborg má rozlohu 5 655 km². Leží mezi městy Vänersborg na jihu a Karlstad, Kristinehamn na severu. Břehy jezera jsou skalnaté nebo lemované porosty rákosí a sítiny, na jezeře je více než 22 000 ostrovů a ostrůvků – největší Kållandsö 61 km², Torsö 60 km² a Hammarö 47 km². Největší hloubka jezera Vänern je 106 m.

V jeho okolí je řada rybářských kempů a středisek, jako např. usedlost Vänerbo (na jihu). Jezero je rozděleno na velké množství revírů. Jihozápadní část, kde je jezero velmi mělké (místy dosahuje hloubky 12 metrů) je nazývána „jezero“ Dalbosjön. Do vzdálenosti 1 km od břehu se hloubka pohybuje mezi 1 – 5 metry a je zde množství mělčin, ostrovů a ostrůvků. Zde se nachází i poloostrov Vänersnas, kde je možné získat ubytování a potřebné vybavení.

Na jezeře se loví především z loděk, rybáři po ubytování a pronájmu lodi obdrží mapu jezera s vyznačením hloubek. Podél pobřeží, u porostů rákosí a v mělčinách se především standardně vláčí. V hlubších částech jezera se častěji používá trolling (hlubinná přívlač) k lovu lososů a pstruhů, většinou v blízkosti hejn drobných síhů (síh peleď). Dále se zde loví rovněž perlíni, velcí líni, cejni, mníci a v létě i úhoři.

Jezero Vänern je natolik rozlehlé a rozmanité, že k úspěšnému lovu je v případě první návštěvy vhodné využít rady a pomoci místních rybářských průvodců a majitelů kempů. Vänern je vhodným místem pro klidnou rybářskou dovolenou, ale vzhledem k vybavenosti lokality je zde možné uspořádat i firemní jednání nebo školení s doprovodným rybářským programem.

Povolení:

Na jezeru Vänern není potřeba, žádná licence ani povolení, jezero patří mezi pět velkých jezer ve Švédsku kde ji nepotřebujete. Předpisy se liší dle revírů a jejich znění získáte při rezervaci rybářského zájezdu, nákupu povolenky nebo v místní informační kanceláři, rybářském obchodě, či "fiskecentru".